S.S.S / Site Haritası
 
+90 242 244 31 03 +90 530 036 25 31  
ANASAYFA   HAKKIMIZDA   ARAÇLARIMIZ   TRANSFERLER   İLETİŞİM ULAŞIM  
 
  ANTALYA
 

ANTALYA GEZİ REHBERİ VE ANTALYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER

   
  Türkiye’nin güneyinde yer alan Antalya ili, Avrupa ve Türkiye’nin en büyük turizm merkezlerinden biridir ve Türk Riviera’sı olarak da bilinir. Doğa, tarih ve denizi ile anılan Antalya, son zamanlarda bir çok zirveye ev sahipliği yaparak adından tekrar sözettirmiştir.

ANTALYA TARİHİ

  Bilinen en eski uygarlıklara ev sahipliği yapan Antalya’nın tarihi MÖ.200.000 yılına dayandığı tespit edilmiştir. Yakın zamanda keşfedilen Karain mağarasında ki bulgular buna işaret etmektedir. Hitit döneminde Anzarva ismini alan Antalya, Lidya, Pers ve Bergama Krallıklarının hükmü altında kalmıştır. Bergama Kralı II. Attalos (MÖ.150) donanmasını burada sığındırmak amacıyla Attaleia (Antalya) şehrini kurmuştur. Daha sonra bölgeye yerleşen Doğu Roma ve Bizans İmparatorluğu, Antalya ve Çevresinde 13 yy. boyunca hâkimiyet sürdürmüştür. Büyük Selçuklu devleti, 13. Yy. başlarında Antalya ve Alanya’yı fethetmiş ve zamanımıza kadar Türk hâkimiyeti altında kalmıştır.

Antalya Rent a Car

ANTALYA COĞRAFYASI

  Antalya, Akdeniz’e en fazla sahili olan şehirdir. Yaklaşık 600 km.lik sahilin yarısı taşlık ve kumsallıktır. Çok yüksek dağlar bulunmakta ve bir çok dağ ise 2.000 metreden daha yüksektir. Bu dağlara Güney Toros Dağları denir. Bu dağlar arasında, denize dökülen birçok irili ufaklı ırmak ve dereler mevcuttur. Bunun içindir ki; ırmakların taşıdığı toprak verimli tarım arazilerinin oluşmasını sağlamıştır. Her ne kadar sahil kenti olsa da, Antalya coğrafyasına genel bakıldığında dağlık oluğu fark edilir. Toros dağlarının bu konumu, deniz turizmi yanında Kış sporları, Safari, dağ yürüyüşü, mountaining, rafting ve avcılık turizmi içinde kullanılmasını sağlamaktadır. Bunların arasında en bilineni ise, mistik ve efsanevi hikayeleri ile adı geçen Tahtalı Dağı (2365 m.)’dır. Teleferik ile yaklaşık 12 dakikada ulaşılan zirve gidilmeye değerdir. Deniz ve doğa manzarasından oluşan muhteşem bir görüntü sizi karşılar. (www.olymposteleferik.com). Antalya’nın verimli ovalarında ise her türlü ürün yetiştirmeniz mümkündür.

  Antalya’yı Antalya yapan ise denizi ve plajları demiştik. Kum ve çakıl olan plajları arasında en bilinenleri Patara, Phaselis, Adrasan, Finike, Kumluca, Çıralı, Tekirova, Topçam, çaltıcak, Konyaaltı, Lara, Belek, Kumköy, Kadriye, İncekum, Alanya, Side ve Ahmediye sayılabilir. Bunun yanında sayılamayacak kadar küçük koylar vardır.

ANTALYA İKLİMİ

  Antalya genel olarak tipik bir Akdeniz İklimine sahiptir. Yaz aylarında +40 dereceler üzerine çıkan sıcaklık, ortalama 27-28 derece arasındadır. Kışın çok şiddetli soğuklar olmaması sıcaklığın 9-21 derece arasında olmasındandır. Yağmurlar genelde ilkbahar ve sonbaharda kendini gösterir ve yaz aylarında hiç yağmur yazmaz. Daha iç kesimlerle Antalya merkez arasında hava sıcaklıklarında 8 ila 12 derece oynama yapar. Bu da tabii ki , Toros Dağlarının bir  blok gibi denize paralel uzanmasındandır.

  Antalya, 2016 yılında büyük bir fuara, EXPO 2016’ya ev sahipliği yapacaktır. 23 Nisan da başlayacak olan fuar 6 ay sürecektir. Dünyanın her yerinden üç milyondan fazla insanın katılımı beklenmektedir.  Antalya’ya bir dinamik kazandıracak olan bu etkinlik, otel ve ulaşım konusunda alt yapılarını tamamlamak üzeredir. EXPO 2016 ulaşım  için, bütün rent a car firmaları gibi bizde üzerimize düşen hazırlığı yapmaya devam etmekteyiz. 

ANTALYA EKONOMİ

  Antalya ekonomisinin başını çeken sektörler turizm, tarım, ticaret ve sanayidir. Çok verimli olan Antalya ovalarında, turunçgiller başta olmak üzere pamuk, mısır ve susam gibi ürünler yetiştirilmektedir. Kıyı ve özellikle Antalya’nın doğu kısmında muz önemli bir tarım kaynağıdır. Kesme çiçek ihracatı konusunda da ilerleme kaydedilmiş olup ihracatı yapılmaktadır. Her türlü meyvenin yetiştirildiği Antalya ayrıca, Türkiye’nin büyük bir kısmına meyve ve sebze göndermektedir. Seraların çokluğu hemen göze çarpar. Yaz ve kış sebze üretimi hiç durmadan devam eder. Pamuk üretimi devamında giyim sektörünü geliştirmiştir. Giyim ve diğer üretim maddelerine dair bir çok fabrika Antalya merkezinde bulunmaktadır. Yaklaşık 30 yıldır sürdürülen turizm yatırımları, bütün bu üretimi oldukça olumlu etkilemiş olup, hizmet alanında da bir çok yerler faaliyete geçmiştir. Denebilir ki; ekonominin %65’i turizme dayanmaktadır (www.atso.org.tr). Antalya-Burdur karayolunda bulunan Organize Sanayi Bölgesi ile Serbest Bölge, özellikle ihracat ve ithalat alanında bir çok yatırımcının önünü açmıştır.

ANTALYA TURİZM

antalya rent a car

  Antalya denince akla gelen ilk konudur turizm. Güneş, deniz, doğa ve tarih adeta Antalya ile bütünleşmiştir. Yıl boyunca sıcak ve ılıman iklimin olması, Özellikle Kuzey ülkelerinden gelenlerin çok ilgisini çekmektedir. 1970’li yıllarda başlayan turizm seferberliği, meyvelerini vermiş ve Antalya, sadece 5 yıldızlı otel sayısında bile İspanya gibi bir ülkeyi geride bırakmıştır. Bunun yanında iç turizme yönelik olarak faaliyet gösteren kamplar, tatil köyleri ve pansiyon gibi konaklama yerlerinin sayısı da oldukça fazladır. Yaz aylarında tam doluluk oranına ulaşan bu yerler, kışın ise kongre, iş ve spor turizmine ev sahipliği yapmaktadır. Kış aylarında büyük otellerin bir çoğu kapanır ya da personel azaltma yoluna gider. Ama bu süre 3 ayı geçmez. Daha öncede belirttiğimiz gibi, her türlü tatil imaknı sunan Antalya coğrafyası, yine her zevke ve ekonomiye yygun otel, pansiyon ve diğer konaklama yerlerine sahiptir. Özellikle 5 yıldızlı otellerin mimarı yapıları, verdiği hizmetler ve  çeşitlilikleri burayı eşsiz ve vazgeçilmez kılmaktadır.

ANTALYA ULAŞIM

Antalya Havalimanı rent a car

Antalya’da 2 adet havalimanı bulunmaktadır. Antalya Merkezde bulunan Atatürk Havalimanı 2 adet yurtdışı ve 1 adet yurtiçi olmak üzere 3 peronda hizmet vermektedir. Kendi sınıfında Avrupa’nın en iyileri arasında gösterilen Antalya havalimanı, özellikle yaz aylarında meydana yoğunluk nedeniyle yetersiz duruma gelmiştir. Antalya havalimanının yükünü hafifletmek amacıyla Alanya-Gazipaşa arasına Gazipaşa Havalimanı kurulmuştur. Bununla beraber Doğu Antalya tarafına yolculuk yapacaklar için Demre-Kaş arasında 3. Bir havalimanı projesi hayata geçirilmiştir (www.aytport.com) - Telefon : +90 (242) 330 30 30 E-mail: info@icfairports.com  

Antalya Havalimanı Taksi : www.antalyaairporttaxi.net/ - Antalya Havalimanı 1. Uluslararası Terminali: +90 (242) 330 36 00 - Antalya Havalimanı 2. Uluslararası Terminali: +90 (242) 310 55 00 - Antalya Havalimanı İç Hatlar Terminali: +90 (0)242 330 30 30 - Antalya Otogar: www.antalyaulasim.com.tr/   Telefon: 0 242 332 01 05

İlgili Web Adresleri: www.onurair.com.tr , www.thy.com, www.sunexpress.com.tr, www.atlasjet.com, www.flypgs.com.tr, www.anadolujet.com.trwww.kamilkoc.com.tr, www.pamukkaleturizm.com.tr, www.guneyakdeniz.com.tr

 

BELEK

  Belek, Antalya’nın doğu kısmında yer alan bir tatil merkezidir. Antalya merkezine 42 km. mesafede bulunan Belek, Serik ilçesine bağlı olup, Kadriye, Kundu ve Boğazkent turizm merkezlerine komşudur. Genellikle sera ve hayvancılıkla geçinen halk, 1990’lı yılların başında yapılan turizm yatırımları ve açılan otellerle beraber, geçimini neredeyse tamamen turizme dayamıştır.

  Antalya Belek, yaklaşık 7 km.lik deniz sahili ile tam bir deniz ve güneş havası almak için ideal bir yerdedir. Kumdan oluşan sahili “Mavi Bayrak” ödülüne sahiptir. Caretta Caretta’ların üreme yeri de olan sahil, özellikle gün batımında ki doyumsuz manzarası ile dikkat çeker. Orman ve denizin birbirine karıştığı bu alan da, Türkiye’nin en güzel otelleri bulunur. Tamamı beş yıldızlı olan bu oteller, deniz kenarı boyunca dizilmiştir. Her ne kadar, deniz ve güneş desek de, Belek’in bilinen en büyük özelliği, golf sporu için harika bir yer olmasıdır. Standartlara uygun ve otel içerisinde bulunan bu golf sahalarında her yıl, özel turnuvalar düzenlenmektedir. Dünyaca ünlü oyuncuların katıldığı bu etkinliklerde, Belek çok sayıda misafir ağırlamaktadır. En son G-20 zirvesine ev sahipliği yapmıştır.

  Antalya Belek otelleri, her zevke uygun olarak dizayn edilmiştir. Balayı, aile, iş veya diğer maksatlı oteller, özellikle yaz aylarında tamamen dolmaktadır. Kışın yapılan faaliyetler ise genelde, kongre, toplantı, spor ve sağlık turizmidir. Bu otellerde tatil yapmayı planlayanların, kışın yapacakları erken rezervasyonla, daha ucuz bir tatil geçirmeleri mümkündür. Belek’te bulunan beş yıldızlı otellerde, bütün mutfaklara ait yemekler, su sporları ve diğer spor aktiviteleri, kapalı ve açık havuzlar, çocuk eğlence merkezleri, bar, disko ve minik alışveriş merkezleri neredeyse standarttır. Bu otellerden dilerseniz, Belek içerisinde bulunan mağazaları ve hediyelik eşya satan işyerlerini gezebilirsiniz. Belek belediyesine ait toplu ulaşım araçları her noktaya hareket etmektedir. Büyük otellerin yanı sıra, denize yakın yerlerde daha küçük otel ve pansiyonlar da vardır. Her bütçeye uygun bu konaklama yerlerinden birini tercih edebilirsiniz. Antalya Belek, diğer turistik yerlere de yakın olması sebebiyle, günlük seyahatler için uygundur. Side, Alanya, Aspendos, Antalya Merkez, Lara, Kundu, Manavgat ve Alanya, bunlardan bazılarıdır. Bu seyahatlerinizde rent a car firmalarından faydalanılmaktadır.

KUNDU

  Antalya Kundu, Muratpaşa ve Aksu ilçeleri arasından yer alır. Lara ile komşu olan Kundu tatil merkezi, yine Lara plajı kenarında kurulu bulunmaktadır. Antalya havalimanı’na 6 km. ve Antalya Merkeze ise 15 km. mesafededir. Yeni hizmete açılan Belek-Kundu karayolu ile de, Belek tatil merkezine 8 km. mesafededir. Kundu, doksanlı yıllarda yapılan imar çalışmaları ve turizm yatırımları ile beraber gelişmeye başlamış ve bir çok Dünya ve Avrupa ülke vatandaşlarının dikkatini çekmiştir. Sadece otellerden ibaret olmayan Kundu, güney tarafına doğru yerleşim alanlarının yapılmasıyla büyümeye devam etmektedir.

  Aksu sınırları içerisinde bulunan EXPO 2016 fuar alanı, kapılarını 23 Nisan 2016 tarihinde açacaktır. Bununla beraber gelecek milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamak üzere Kundu’da bulunan konaklama merkezleri de hazırlıklarını yapmaktadır. Fuar alanına 10 km. uzaklıkta bulunan Kundu, fuar boyunca faaliyet gösterecek olan toplu ulaşım araçları yoluyla misafirlerinin ulaşım sorununu giderecektir. Dünya standartlarında ve değişik mimari tarzlarda olan otelleri ile dikkat çeken Kundu otelleri, her zevke ve ekonomiye uygun hizmet çeşitliliği sunmaktadır. Balayı otelleri, aile otelleri ve kongre otelleri olarak da her kesime hitap eden otelelrde, bütün Dünya ülkelerine ait mutfaklar mevcuttur. Özellikle Rus turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Kundu otellerine, diğer ülkelerden de oldukça fazla ilgi gösterilmektedir. Beş yıldızlı otellerin daha çok rağbet gördüğü Kundu’da, bu otellerin neredeyse tamamı her şey dahi sistemle çalışmaktadır. Kış aylarında yapılan rezervasyonlarla doluluk oranları yaz aylarında yüzde yüzdür. Bu nedenle, özellikle tur ve seyahat firmalarından yapılacak olma rezervasyonlarla daha ucuz tatil imkanı olmaktadır. Kış aylarında, daha küçük otellerin birçoğu kapılarını kapatmaktadır. Büyük otellerin bir çoğu ise kış aylarında kongre, iş, ve eğitim seminerleri gibi faaliyetlerle dolmaktadır.

  Antalya Kundu, diğer turizm beldelerine de yakın olması sebebiyle avantaj sağlamaktadır. Özellikle Belek, Side, Kadriye, Beldibi, Göynük, Kemer ile, tarihi yerler Kundu’ya yakın mesafededir. Otelde konaklayan misafirler günlük kısa seyahatlerle bu gibi yerleri gezme ihtiyacı hissetmektedir. Kundu araç kiralama firmaları da bu noktada devreye girmektedir. Bu kısa seyahatlerde genelde araç kiralama ofislerinden yararlanılmaktadır. Büyük otellerin bünyesinde bulunan araç kiralama ofislerinin yanı sıra, özelikle yaz aylarında Kundu içerisinde araç kiralama ofisleri açılmaktadır.

LARA

  Lara, Antalya’nın doğusunda yer alan ve kentleşmeye devam eden bir semttir. Genelde yabancı uyruklu vatandaşların rağbet gösterdiği Lara, lüks ve düzenli görünümü ile diğer semtlere nazaran ekonomik açıdan daha ferah kişilerin tercih ettiği bir yerdir. Alt yapısı tamam olan Lara, büyümeye devam etmektedir. Antalya havalimanı, Kundu ve Antalya merkez’e yakın olması Lara’nın cazip olmasında ki etkenlerden biridir. Plajı ile aynı ismi taşıyan semt, 5 kilometrelik falez ve 6 km.lik kum plajı ile, yaklaşık 11 km. deniz sahiline sahiptir. Falezler boyunca uzanan parklar, yürüyüş yolları insanları buraya çeker. Antalya’da gün batımının en güzel izlendiği yerdir. Falezler sonunda kum plajı, Kundu tatil merkezine kadar uzanır. Kundu adı zaten Lara ile beraber anılmaktadır. “Mavi Bayrak” sahibi plajı halka açık olup, hemen içe doğru mesire ve piknik alanları mevcuttur. Sahilden Kundu tarafına doğru gidildiğinde ise, eğlence mekânları, kafe ve bistrolar bulunur. Aynı yerde ve iç kısımlarda bulunan çam ormanlık alanı ise müthiş bir görüntüye sahiptir.

  Lara, denize bakan ve semtin değişik noktalarına dağılmış otel, motel ve pansiyonları, buraya dışarıdan tatil için gelen kişiler için de çok caziptir. Çok fazla beş yıldızlı otel bulunmamasına rağmen, aynı kaliteyi aratmayacak otel ve butik otellerde vardır. Bunların en hizmet ve kalite politikası, diğer tatil merkezlerinde ki otelleri inanın aratmaz. Eski Lara yolu boyunca, falezlere yakın ve deniz manzaralı bu küçüklü büyüklü otellerin arasında, Antalya da en çok rağbet gören eğlence mekânları, çay bahçeleri, kafe, bistro ve özellikle balık restoranları vardır. Gezilecek en yerlerin başında, Düden Şelalesi’nin denize kendini bıraktığı muhteşem görüntü ve aynı isimde ki parktır. Rafting tutkunları içinde eğlence yeri mevcuttur. Alışveriş merkezleri ile de ün salan Lara’da en gözde yerler Terracity, Shemall ve Laura AVM leridir. Lara’nın değişik yerlerinde her gün halk pazarları da kurulmaktadır. 

 

BELDİBİ

  Beldibi tatil merkezi, Antalya kemer yolu üzerindedir. Konyaaltı Belediyesine bağlı olan Beldibi, daha önceleri ise Kemer İlçesine sınırları içerisindeydi. Antalya Merkeze 26 km. mesafede olan Beldibi’nin batısında ise Göynük tatil beldesi bulunmaktadır. Beldibi, daha önceleri küçük otel ve pansiyonların bulunduğu ve genelliklede yerel halkın rağbet ettiği ve geçimini tarımdan kazanan bir kasaba iken, 1990’lı yıllarda yapılan yatırımlar ve imar çalışmaları sonucu şimdiki halini almıştır. Nüfusu 1.700 olan Beldibi, yaz aylarında bu  nüfus oranı ise 4-5 katına çıkmaktadır.

  Antalya Beldibi orman içine kurulu olması sebebiyle, deniz iç içe olan görüntüsü insanları kendine çekmektedir. Yabancı turistlerin daha çok rağbet gösterdiği Beldibi, özellikle Rus müşteriler için vazgeçilmez bir tatil yöresidir. Burada bulunan büyük otellerin birçoğu beş yıldızlı olup, her şey dâhil olarak çalışmaktadır. Kış aylarında daha küçük oteller kapanmaktadır. Büyük oteller ise kış aylarında kongre ve seminerler için ev sahipliği yaptığından çalışmaya devam etmektedir. Kış aylarında ki konaklamalar daha ekonomik ve ucuzdur. Özellikle yurtdışından seyahat ve tur firmaları ile yapılacak olan rezervasyonlar da, yaz ayları için uygun fiyatlara tatil yapmak mümkündür. Bu otellerde her kültüre uygun yemekler olduğu gibi, disko, bar, kapalı ve açık yüzme havuzları, SPA merkezleri, spor kompleksleri neredeyse standarttır. Oteller deniz kenarında kurulu olmasına rağmen plajlar halka açıktır. Taşlık bir sahile sahip Beldibi plajı, Mavi Bayrak ödüllüdür. Beldibi’n den günlük yapılan tekne ve yat gezintileri ile, çevrede ki koyları gezme imkanı vardır. Beldibi-Antalya yolu üzerinde bulunan ve ortaçağ dönemine ait olduğu açıklanan mağara ise görülmeye değerdir. Beldibi içerisinde küçük bir çarşı ve dağınık şekilde de konuşlanmış minik alışveriş merkezleri vardır. Buralarda daha çok yöresel kıyafetler ve yiyecekler, hediyeli eşyalar ve giyim mağazaları bulunmaktadır. Otellerde bulunan mağazalardan ziyade buradan alışveriş yapmak daha ekonomik olmaktadır. Antalya Beldibi çevresinde bulunan Göynük, Kemer, Çamyuva, Phaselis, Saklıkent, Tahtalı gibi yerlere günlük seyahatler yaparak, güzel tatil bir geçirmeniz mümkündür. Bunun için de, Beldibi rent a car firmalarından veya dolmuşlardan yararlanmak gerekir.

KONYAALTI

  Konyaaltı, şehrin batı yakasında kalan ve Antalya’nın en yeni ve planlı kentleşen merkez ilçelerinden biridir. Akdeniz sahili boyunca uzanan Konyaaltı, sırtını güneyinde bulunan Toros dağlarına dayamıştır. Geniş bir arazi yapısına sahip Konyaaltı, Beldibi tatil merkezini de içine alır. İsmini meşhur plajından alır. Uzunluğu 6 km. olan Konyaaltı Plajı, Beach Park’tan başlayarak, Antalya Limanına kadar uzanır. Konyaaltı plajı halka açık olup “Mavi Bayrak” ödüllüdür. Yaz aylarında bir çok etkinliğin düzenlendiği Konyaaltı, Antalya’nın en iyi güzel eğlence merkezlerine sahiptir. Gezilebilecek yerler arasında, Antalya Müzesi, Antalya Akvaryum, 5M Migros, Beach Park, Konyaaltı sahili, Atatürk Parkı sadece bunlardan birkaçıdır.

  Antalya Konyaaltı, tatil ve dinlenme için Antalya’ya gelecekler için en uygun yerlerden biridir. Deniz kenarında bulunan beş yıldızlı büyük otellerinin yanında, çok sayıda daha küçük otel ve pansiyonlar her bütçeye uygundur. En büyük oteller ise Harrington Park Resort Hotel, Porto Bello Otel, Crowne Plaza, Özkaymak Falez Otel, Rixos Downtown, The Corner Park Otel, ve Sea Life Family Resort sayılabilir. Otelelrin şehir merkezinde olması, diğer tatil merkezlerine (Beldibi, Lara, Kundu, Kemer, Çamyuva, Olimpos, Side, Belek) yakın olması ziyaretçilere avantaj sağlar. Günlük seyahatlerle gezilebilecek bir çok yer vardır. Ayrıca, Konyaaltı’n dan, Antalya’nın batı tarafından bulunan turizm merkezlerine de bir çok toplu ulaşım aracı hizmet vermektedir.    

ANTALYA Dergisi

Yararlı Linkler

Antalya Valiliği | Antalya Büyükşehir Belediyesi | Muratpaşa | Konyaaltı | Kepez | Aksu | Side | Kemer | TURSAB | Antalya Ulaşım | Antalya Havalimanı | EXPO 2016 

 

  

    

 

 


 
ANA SAYFALAR
Ansayfa
Hakkımızda
Araçlarımız
İletişim Bilğileri
Antalya Hakkında
Transferler
S.s.s
Site Haritası
Kiralama Koşulları
MAKALELERİMİZ
Klasik Araba Kiralama.
Klasik Araç Kiralama - Chevrolet Belair 1956
Klasik Araba Kiralama - Chevrolet İmpala 1978
Klasik Araba Kiralama - Chevrolet İmpala 1967
Klasik Düğün Arabası Kiralama - Chevrolet 1957
Oto Kiralama Antalya
Antalya Rent a Car
Otomatik Araç Kiralama
HİZMETLERİMİZ
Antalya Merkez Rent a Car
Beldibi Rent a Car Firması
Lara Rent a Car | Adrese Teslim
Konyaaltı Rent a Car
Otogar Rent a Car
Kundu Rent a Car Servisi
Antalya Belek Rent a Car
Kundu Araç Kiralama
SOSYAS AĞ / ULAŞIM
Adres : Gençlik Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi 35 C Muratpaşa / Antalya
E - mail : info@antalyarentalcars.com
Twitter/antalyarentalcars
Facebook/antalyarentalcars
Google Plus/antalyarentalcars
Linkedin/antalyarentalcars
İnstagram/antalyarentalcars
Copyright 2010 © Antalya Rental Cars Ltd .Şti TÜRKİYE / ANTALYA +90 530 036 25 31